No.1 LITHUANIA'S MOST VISITED JOB SITE

Pokalbis dėl darbo: nesivadovaukite stereotipais

Published:
Pokalbis dėl darbo: nesivadovaukite stereotipais

Remiantis Lietuvos darbo biržos duomenimis, Lietuvoje laisvų darbo vietų skaičius svyruoja nuo trijų iki keturių tūkstančių. Regis, darbo vietų yra nemažai, tačiau dažnas atvejis, kuomet galime išgirsti, jog jauni žmonės neranda norimo darbo. Jaunuoliai susiduria su naujais darbo rinkos iššūkiais, kurių dar tiksliai nesuvokia, todėl svajonių darbas taip ir lieka svajone. Norint pakeisti situaciją, reikia susimąstyti: koks turėtų būti gyvenimo aprašymas, jog sudomintumėte darbdavį, kaip turėtumėte elgtis pokalbio metu? Norėdami sužinoti atsakymus į šiuos klausimus, sulaukti naudingų patarimų būsimiems darbuotojams, kalbiname tarptautinės įmonių grupės ARVI personalo atrankų koordinatorę Liną Žebrauskienę.

Koks turėtų būti gyvenimo aprašymas? Kūrybingas ar parengtas pagal šabloną?

Gyvenimo aprašymo (CV) tikslas yra pristatyti save ir atkreipti darbdavio dėmesį, kad Jus pakviestų į pokalbį. Svarbiausia, kad CV būtų tvarkingas, aiškios struktūros ir jame būtų surašyta pagrindinė informacija apie Jus. Būtina atkreipti dėmesį, kad CV nebūtų rašybos, gramatikos klaidų.

Dažnai pasitaiko, kuomet kandidatas į darbo pokalbį atvyksta gerokai anksčiau arba vėluoja. Prieš kiek laiko kandidatas turėtų atvykti į darbo pokalbį? Ir kaip elgtis, jei vėluojame?

Kadangi susitikimo laiką sutariame iš anksto, todėl džiaugiamės, kai kandidatai atvyksta nei per anksti, nei per vėlai. Tačiau jei kandidatas atvyksta per anksti, pasiūlome jam atsigerti kavos, o jei kandidatas vėluoja, džiaugiamės, jei jis apie tai informuoja telefono skambučiu.

Jūsų kasdienybė – pokalbiai su kandidatais dėl norimos pozicijos užimti, kokias dažniausiai klaidas padaro kandidatai?

Kiekvienas žmogus skirtingas ir tuo įdomus. Tikrai nesinori, kad visi aklai išmoktų taisykles ir jų griežtai laikytųsi, tačiau vis tik norėtųsi, kad kandidatai skirtų bent kiek laiko pasiruošimui.

Gal galėtumėte patikslinti?

Kaip jau ir minėjau, CV turėtų būti tvarkingas ir be klaidų,  kaip ir į kiekvieną susitikimą – taip ir į pokalbį vėluoti nėra mandangu, nereikėtų neigiamai atsiliepti apie buvusį darbdavį, patariame išjungti telefono garsą pokalbio metu.

Dažnas atvejis, kuomet darbo pokalbio metu vadovai pradeda kandidatų klausinėti gan asmeniškų gyvenimo detalių.  Kaip tokiu atveju turėtų elgtis kandidatas: išlikti ramus ir pasakoti, ar atsisakyti atsakyti į klausimą?

Pasitaiko, kad kandidatų pasiteiraujame apie asmeninius dalykus, tačiau visada stengiamės užduoti klausimus subtiliai ir jei kandidatui tai priimtina, jis gali atsakyti, o jei nenori gilinti detalių, tuomet visada turi pasirinkimą ir galimybę neatsakyti.

Esame pakviesti į darbo pokalbį, atėjus į vadovo kabinetą sutartu metu, mūsų niekas nepasitinka, nenurodo kur sėsti, kaip turėtume elgtis tokiu atveju?

Mes tikime, kad visi darbdaviai stengiasi pasitikti pasikviestus kandidatus, tačiau jei dėl kažkokių priežasčių taip nenutinka, tuomet kandidatas gali pats pasiteirauti. Pastebime, kad dažnai jauni žmonės nedrąsiai renkasi atsisėdimo vietą, nes egzistuoja daug stereotipų apie šį sprendimą. Tai vienas iš mitų, kurie egzistuoja apie darbo pokalbius, todėl nereikėtų susitelkti į šią akimirką ar pasimesti.  

Kokia turėtų būti mūsų laikysena, rankų padėtis pokalbio metu?

Žinoma, kūno kalba gali nemažai pasakyti apie žmogaus būseną, tačiau tikrai nėra konkretaus šablono ar taisyklių. Visada smagu, kai kandidatas ateina gerai nusiteikęs ir pasirengęs atvirai papasakoti apie save ir atsakyti į užduodamus klausimus, palaiko akių kontaktą.

Kokius dažniausiai klausimus darbo pokalbio metu darbdavys užduoda kandidatui?

Klausimai gali būti labai įvairūs, tačiau dažniausiai jie paliečia tokias sritis: išsilavinimą, darbo patirtį, reikiamas žinias, gebėjimus, darbo stilių, kompetencijas, motyvaciją ir lūkesčius. Beveik visuomet prašoma trumpai save pristatyti. Kiekvienas kandidato atsakymas dar gali būti pagilinamas ir prašoma patikslinti ar išplėsti konkrečiais pavyzdžiais. Pasitaiko, kad žmonės būna niekada rimtai nesusimąstę apie jiems svarbius dalykus, savo stipriąsias kompetencijas ar pomėgius, todėl prieš keliaujant į darbo pokalbius rekomenduotina pamąstyti daugiau apie save ir savo savybes.

Jūs esate įmonės „Arvi“ atrankų koordinatorė, kokios asmeninės savybės yra vertinamos šioje įmonėje?

ARVI įmonių grupėje mes puoselėjame tris vertybes: atvirumą, augimą ir atsakomybę, todėl mums svarbu, kad ir būsimiems ARVI grupės darbuotojams jos būtų artimos ir svarbios.

Būna atvejų, kuomet darbo skelbime nenurodytas darbo užmokestis, ar derėtų per pirmąjį darbo pokalbį darbdavio teirautis apie numatomą atlygį?

Dažniausiai pirmo pokalbio metu pats darbdavys pasiteirauja apie kandidato finansinius lūkesčius, nes pradžioje darbdaviui svarbu surinkti kuo daugiau informacijos apie kandidatą. Todėl pamąstykite apie savo atsakymą. O tęsiant susitikimus ir teikiant darbo pasiūlymą, jau kalbama apie kompanijos siūlomą atlygio paketą.

Jeigu baigiantis darbo pokalbiui darbdavys kandidatui nepasiūlo užduoti jam rūpimų klausimų, ar gali kandidatas pats tai padaryti?

Paprastai dauguma darbdavių ar jų atstovų užduoda šį klausimą, tačiau jei jau taip nutiko, kad Jums nebuvo sudaryta galimybė užduoti rūpimų klausimų, tikrai galite mandagiai to pasiteirauti.

Parengė Eglė Žygelytė