Job ad is not active
You cant candidate to it anymore
VšĮ LCC tarptautinis universitetas

Admissions Office Administrator

From 762 eur/mon. Gross
Calculate »
Net per month
Klaipėda - VšĮ LCC tarptautinis universitetas

Job description

Duties and Responsibilities:
  • Developing, implementing and administering foreign academic qualification recognition processes;
  • Administering English courses, camps, and other community programs (promotion, registration, payments);
  • Office administration and logistical support to the counselors;
  • Representing the university to prospective students and parents on the phone, by email/letter and in person at campus events or off campus presentations;
  • Being in charge of the administrative systems of the office: cataloguing mailed documents, notifications, coordinating newly accepted student files and their transfer to the Registrar’s office, etc.;
  • Organizing assigned special projects and campus events

Requirements

Education: Bachelor’s Degree required
Experience: Previous experience in admissions/marketing/administration preferred
Skills:
  • Excellent communication skills (oral and written) in English and Lithuanian required, Russian would be a benefit
  • Ability to work independently and with a team
  • Strong self-motivation and initiative
  • Superior computer skills in MS Word, Excel

Salary

From 762 eur/mon. gross

LCC tarptautinis universitetas pristato valstybės ir tarptautinių institucijų pripažintas ir akredituotas bakalauro ir magistro programas socialinių ir humanitarinių mokslų srityse. LCC – tai artes liberales švietimo modeliu paremtas universitetas, todėl kiekvieną studijų programą sudaro specialybės dalykų paketas, kuris ugdo studentų kritinį mąstymą, konfliktų valdymo įgūdžius ir padeda žvelgti į daugelio skirtingų kultūrų pasaulį iš krikščioniškos perspektyvos.

Studijų metu ugdomos komunikacijų ir lyderystės kompetencijos. Universitetines programas baigę absolventai darbe ir gyvenime taiko įgytas žinias ir analitinius įgūdžius. Daugelis steigia savo verslą, tampa aktyvūs visuomenės veikėjai.
information about VšĮ LCC tarptautinis universitetas
938 €
Avg. salary gross
185
Number of employees
1-2 mln. €
Revenue 2020 y.
Distribution of employees by salary (before taxes):
25% earn up to 370 €
25% earn 370-809 €
25% earn 809-1355 €
25% earn more than 1355 €