Job ad is not active
You cant candidate to it anymore
SEB bankas, AB

Enterprise Area Architect for E-channels

Vilnius - SEB bankas, AB
DARBO RINKOS LYDERIS 2020
I vieta finansų kategorijoje

Darbo pobūdis

Are you up for a challenge to work with one of the biggest IT infrastructures in Baltics? Are you excited about the ability to drive and steer architectures of SEB Internet bank, mobile app, Baltic gateway (B2B channel) and Open APIs? If the answers are “yes, definitely” then read on.

You’ll be the right fit if you are

  • Experienced with business critical, always-on and highly scalable applications and technologies. Experience in channels area would be an advantage
  • Strong advocate for CI/CD and have practical experience with implementations
  • Able to create models (process, information, system, scenarios, etc.) and to design sustainable solutions
  • Strong in visualizing and communicating architecture concepts in an understandable way for different stakeholders
  • Able to create good networks and have communication skills within both business and IT
  • Curious about technology and business logic
  • Pragmatic and service minded with strategic and innovative thinking skills

Our expectations for you

  • Ability to align and drive development of critical pieces of E-channels architecture which matches business and IT strategy goals
  • Input to the Baltic IT Strategy from E-channels area
  • Provide guidance and mentorship to Solution Architects
  • Drive of major architecture decisions in the significant Baltic initiatives
  • Support business development in complex value deliveries
  • Compliance of Business solutions from the domain perspective with the security policy and other global and local SEB regulations

Benefits we offer

  • Work with large-scale complex IT infrastructure which is one of the largest in the Baltic countries
  • Ability to improve one of the most used systems in the bank
  • New, big, exciting IT projects
  • Additional benefits based on your skills and experience
  • Flexible and modern work environment

Learn more about SEB Bank culture, values and benefits package here:

We are looking forward to your application in English by January 18, 2021.

Salary before taxes: 3700–5700 EUR per month.

The exact amount of salary after completion of the recruitment period will be offered to the selected candidate taking into consideration his/her work experience and competencies.

SEB yra daugiau nei pirmaujanti finansinių paslaugų organizacija. Mūsų ambicinga vizija – klientams ir visuomenei teikti pasaulinio lygio paslaugas. Todėl nuolat ieškome skirtingos patirties turinčių kolegų, nuo studentų ar ką tik mokslus baigusių iki patyrusių ekspertų.

Dažniausiai ieškome ekonomikos, verslo administravimo ir vadybos, bankininkystės, finansų ir apskaitos, IT specialistų. Tačiau mūsų gretose yra ir ne vienas matematikas, fizikas, mokytojas ir net gydytojas ar žurnalistas. Tad net jei tavo išsilavinimas ar studijos nesusijusios su finansais, tikime, kad daug dalykų gali išmokti pas mus, todėl pasidomėk galimybėmis!

Tuos, kurie nuosekliai siekia tikslo, sunkiai atsispiria iššūkiams, sugeba bendradarbiauti, kviečiame dirbti SEB grupėje – SEB banke, SEB grupės paslaugų centre Vilniuje ar kitose SEB grupės įmonėse Lietuvoje.

Prisijunkite prie mūsų komandos!

informacija apie SEB bankas, AB
2536 €
Vid. atlyginimas bruto
(81% didesnis už LT vidurkį)
1512
Darbuotojų skaičius
Darbuotojų pasiskirstymas pagal atlyginimus (neatskaičius mokesčių):
25% uždirba iki 1450 €
25% uždirba 1450-1910 €
25% uždirba 1910-3036 €
25% uždirba nuo 3036 €