Job ad is not active
You cant candidate to it anymore
UAB "KlasJet"
More about company »

Graphic Designer

Vilnius - UAB "KlasJet"

Darbo pobūdis

Graphic Designer is responsible for the strategic vision of design, layout and production of presentations, technical illustrations and posters in both electronic and printed media formats.
Working with marketing team and management Graphic Designer will develop written, numerical and existing information, and will translate it into high-quality visual content.

Reikalavimai

  • Bachelor's Degree in Graphic Design preferred;
  • Minimum 3 years of related experience with advertising agency or design firm preferred;
  • Working knowledge of Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Microsoft Word, Excel and PowerPoint;
  • Creative, but able to take direction and work independently while being a strong team player;
  • Able to work well on multiple projects, maintain organization and flexible to changing priorities;
  • Passion for design, a pulse on emerging trends and technology, and a developed point of view about your work.

Mes siūlome

  • Freedom to express your ideas and develop your own projects;
  • Competitive salary and benefits package;
  • Professional colleagues and friendly atmosphere at work.

„Klasjet“ yra Europos verslo aviacijos įmonė, kuri siūlo privačius ir įmonių užsakomuosius skrydžius bei orlaivių valdymo paslaugas.

Įmonė skraidina klientus į bet kurią pasaulio vietą specialiai modifikuotais orlaiviais Bombardier Global 5000/6000, Bombardier CRJ200, Bombardier Challenger 850, Hawker 800XP, Boeing 737-500.

„KlasJet“ priklauso Varšuvos vertybinių popierių biržoje listinguojamai įmonių grupei „Avia Solutions Group“, kuri valdo virš 20 dukterinių bendrovių visame pasaulyje. Motininės įmonės palaikymas leidžia „KlasJet“ užtikrinti platų orlaivių techninio aptarnavimo paslaugų spektrą, dėl kurio bendrovė yra vertinama partnerių ir klientų visame pasaulyje.
Information about UAB "KlasJet"
3144 €
Avg. salary gross
(3.5X higher than LT average)
48
Number of employees
5-10 mln. €
Revenue 2016 y.
Distribution of employees by salary (before taxes):
25% earn up to 1697 €
25% earn 1697-2643 €
25% earn 2643-3698 €
25% earn more than 3698 €
Company manager: Dovydas Jurgelevičius