Job ad is not active
You cant candidate to it anymore

Processing specialist

Work place

Darbo pobūdis

New employee will be responsible for private customers loan administration, for day to day operations, ensuring compliance with internal procedures and guidelines as well as regulations set by Central Bank.

Requirements

Responsibility, accuracy, ability to make independent decisions;
Ability to plan workload, to develop priorities and manage time appropriately;
Great communication skills;
​Analytical skills;
Familiar with MS Excel, MS PowerPoint, MS Word;
Working experience in Banking sector is an advantage;
Bachelor Degree (priority for Economics or Mathematics);
Good English speaking and writing skills;
Ability to work full time.

Luminor Bank AB Lietuvos skyrius

Laikais, kai pokytis yra vienintelis pastovus dalykas, buvo sukurtas „Luminor“ – šiuolaikiškas naujos kartos bankas ir finansinių paslaugų teikėjas Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje.

Sujungėme turtingą pirmaujančių Šiaurės šalių bankų „Nordea“ ir DNB patirtį ir gerą vietos rinkos bei klientų poreikių supratimą. Siekiame aptarnauti visas klientų grupes, ypatingą dėmesį rodydami mažoms ir vidutinio dydžio įmonėms bei pasiturintiems privatiems klientams.

„Luminor“ yra trečias didžiausias finansinių paslaugų teikėjas Baltijos šalių bankininkystės rinkoje, turintis 16 proc. indėlių ir 23 proc. paskolų rinkos dalį. Aptarnaujame apie 1,3 milijono klientų ir vienijame apie 3000 dirbančių profesionalų.
Company's average salary is 93% higher than LT average
SoDra's August data (salary before taxes)