No.1 LITHUANIA'S MOST VISITED JOB SITE

5 patarimai darbo ieškantiems neįgaliesiems

Published:
5 patarimai darbo ieškantiems neįgaliesiems

Darbo paieškos dažnam tampa tikra rakštimi, o jei dar turi negalią, įsivaizduojama – jo susirasti apskritai neįmanoma. Socialinės įdarbinimo agentūros VšĮ „SOPA“ teigimu žmogaus su negalia darbo paieška labai nesiskiria nuo bet kurio kito bedarbio. Tiesa, yra dalykų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį.

1. Įvertinkite apribojimus dėl negalios

Prieš apsisprendžiant, kokio darbo norėtumėte, svarbu įvertinti savo sveikatos būklę. Turėtumėte ieškoti tokių darbo funkcijų, kurias galėsite atlikti gerai nepaisant negalios. Pavyzdžiui, turintys regos sutrikimą negali stebėti vaizdo kamerų arba žmogui su stuburo išvarža neturėtų rinktis darbų, kuriuose reikia ilgai stovėti ar sėdėti.

Tikslus sveikatos įsivertinimas svarbus ne tik dėl darbdavio, kuriam turėsite įrodyti, kad tinkamai galėsite vykdyti darbo funkcijas, bet ir dėl savęs. Pasirinkus jūsų sveikatai nepritaikytą darbą galite pakenkti patys sau.
 
2. Apgalvokite, kada ir kaip pristatysite savo negalią

Jums gali kilti klausimas, ar (ir kada) atskleisti darbdaviui informaciją, kad turite negalią: kreipimosi laiške, CV, kviečiant į pokalbį ar darbo pokalbio metu? Nėra vieno atsakymo visiems – kiekvienu atveju turite sprendimą priimti atsižvelgę į situaciją.

Tačiau, svarbu žinoti, kad neprivalote dar kreipimosi laiške ar CV minėti, kad turite negalią. Iš anksto pranešdamas, kad apie negalią, galite sumažinti galimybę patekti į pokalbį. Dėl klaidingų nuostatų darbdavys gali atmesti kandidatūrą dar pirminiame atrankos etape, o jūs neturėsite kitos galimybės prisistatyti ir parodyti, kad esate tinkamiausias kandidatas norimai pozicijai.

Tiesa, yra atvejų, kai apie negalią turėtumėte pranešti jau kreipdamasis raštu. Pavyzdžiui, jeigu darbdavys darbo skelbime nurodo, kad ieško asmens su negalia arba jeigu darbdavys turi specialiai pasiruošti darbo pokalbiui (pvz. turi būti pritaikyta fizinė aplinka ar atvyksite su gestų kalbos vertėju).
 
3. Pasiruoškite pokalbiui dėl darbo

Prieš darbo pokalbį gerai apgalvokite savo privalumus – kokius gebėjimus, žinias ir kompetencijas galite pasiūlyti darbdaviui. Būtent tai ir bus jūsų atsakymas į dažniausiai darbdavių užduodamą klausimą: „Papasakokite apie save“.

Prieš vykdamas į pokalbį būtinai pasidomėkite įmonės veikla ir darbo vieta, apgalvokite, ko norėtumėte paklausti. Apmąstykite, kaip atsakysite į „nepatogius“ klausimus – ką veikėte, kai nedirbote, kodėl išėjote iš paskutinės darbovietės ir pan.


4. Akcentuokite savo gebėjimus

Pokalbio dėl darbo akcentuokite tai, ką sugebate ir galite darbdaviui duoti, o ne tai, kad esate neįgalus. Prisistatydamas pabrėžkite savo galimybes ir gebėjimus, o ne apribojimus.

Svarbiausia nebijoti atvirai kalbėti apie savo negalią ir įtikinti, kad ji nekliudys kokybiškai atkilti darbo. Tačiau nepersistenkite – darbdaviui nebūtina išsamiai pasakoti apie diagnozę, ligos istoriją ar gydymo procedūras.
 
5. Darbdaviui yra naudinga priimti neįgaliuosius į darbą

Jums reikėtų prisiminti, kad darbdaviams yra naudinga įdarbinti neįgalų žmogų. Kodėl? Nes valstybė suteikia finansinę paramą darbdaviams, priimantiems žmones su negalia. Be kita ko, darbuotojai su negalia praturtina įmones įvairesne patirtimi, o kartais net atveria galimybes pritraukti neįgalius klientus ir taip praplėsti prekių ar paslaugų vartotojų ratą. Būtent apie tai turėtumėte drąsiai kalbėti pokalbyje dėl darbo. Paverskite negalią savo privalumu!
 
Nepamirškite apsilankyti www.misija-darbas.lt  svetainėje – ten rasite daugiau patarimų ir praktinių užduočių, kurios padės geriau pasiruošti darbo paieškai.

Sėkmės!