No.1 LITHUANIA'S MOST VISITED JOB SITE

CVbankas.lt: Kaip parašyti tobulą CV?

Published:
CVbankas.lt: Kaip parašyti tobulą CV?

Daugelis žino, kad lotynų kalba žodžių junginys Curriculum Vitae reiškia „Gyvenimo kelias“. Išties gražūs ir skambūs žodžiai. Tačiau kokias užuominas šis vertimas suteikia kalbant apie struktūrą ir turinį? Pasak CV rašymo specialisto Graeme Jordan (www.graemejordancv.com), beveik jokių. „Dauguma CV atrodo beveik vienodai, ir visuose juose trūksta įtaigos“ – pastebi jis.

Gyvenimo aprašymo tikslas nėra papasakoti gyvenimo istoriją, nors tai galbūt ir skamba logiškai. G.Jordan – profesionalus CV rašymo konsultantas – stebisi, jog per ilgą laiką gyvenimo aprašymo kūrimo įpročiai beveik nepatobulėjo. Galbūt skiriasi jų šablonai, galbūt nedaroma gramatikos klaidų, tačiau jie atrodo beveik vienodai. Taip yra todėl, kad pamirštamas pagrindinis tikslas – pasinaudoti proga padaryti įtaigų pirmąjį įspūdį.

„Pradėkime nuo to, kas nėra įtaigus gyvenimo aprašymas. Tai nėra vien faktų sąrašas, nes rašydamas CV vis dėlto turi tikslą – būti pakviestam į darbo pokalbį. Todėl nedarykime faktų sąrašo. Taip pat nėra prasminga pernelyg paisyti nuspėjamų taisyklių, sakančių kas turi ar neturi būti gyvenimo aprašyme. Visi esame skirtingi – tai ir turėtų atsispindėti mūsų CV.

Aš apibūdinu gyvenimo aprašymą kaip galimybę įtaigiu rašymu paaiškinti būsimam darbdaviui, kodėl būtent tu turėtum būti pakviestas į darbo pokalbį. Taip pat labai svarbu mokėti pateikti įrodymų tam, kas parašyta“, – komentavo specialistas.

Svarbiausia – tinkamai pateikti pasiekimus

Vis dėlto, tam tikrų lūkesčių reikia paisyti. Pasak G.Jordan, tokie gudravimai kaip spausdinimas ant rausvo popieriaus ar spalvotos antraštės gal ir atkreips dėmesį, tačiau kartu tai yra stipri rizika prarasti darbo pokalbio galimybę. Taigi, juodas tekstas ant dviejų baltų lapų – vis dar svarbus reikalavimas.

„Tačiau tai nebūtinai galiojai architektams bei dizaineriams, nes tinkamai panaudotos vizualinės priemonės gyvenimo aprašyme tikrai pravers. Nuotraukos ar paveikslėliai gali atlikti įrodymo funkciją ir paversti gyvenimo aprašymą į tikrai įtaigų dokumentą“, – atkreipė dėmesį konsultantas.

Daugelis gyvenimo aprašymų paprastai pradedami trumpu savęs apibūdinimu. Tai veikia kaip įžanga, kuri leidžia geriau pažinti rašantįjį ir yra be galo naudinga. Man dar neteko susidurti su situacija, kurioje įžanginis aprašymas nebūtų pridėjęs CV papildomos vertės.

„Tokios įžangos tikslas yra tinkamai nuteikti skaitytoją ir supažindinti su tuo, kas jo laukia toliau. Šioje apžvalgoje galima atkreipti dėmesį į kompetencijas ir įgūdžius, užuot kalbėjus apie konkrečią darbo patirtį. Tai ypač tinka žmonėms, norintiems keisti savo karjeros kryptį ir turintiems gana mažai tiesiogiai susijusios patirties.

Galiausiai, kad ir kokią struktūrą pasirinktumėte, sėkmė priklauso nuo turinio ir įtaigumo. Todėl kiekvienam rašančiajam linkiu rasti tinkamiausią būdą pabrėžti būtent pasiekimus, o ne užduotis ir procesus“.

Konkretumas – gero CV požymis

Tyrimai rodo, kad darbdaviai gyvenimo aprašymo peržiūrai vidutiniškai skiria vos 6 sekundes. Tai reiškia, kad CV yra ne nuodugniai skaitomi, o permetami akimis, siekiant pastebėti aktualią informaciją. Tai suvokus, turėtų pasikeisti ir požiūris į CV rašymą. Norint, kad jis būtų efektyvus, reikia sutelkti dėmesį į tai, ką norima akcentuoti. O bereikšmį tekstą galima tiesiog išmesti, kad jis netrukdytų skaitytojui pasiekti svarbios informacijos.

Portalo CVbankas.lt vadovas Tomas Toleikis išskiria, kas gyvenimo aprašyme yra svarbu, ir kas ne.

Svarbi informacija: darbo patirtis, specifiniai, darbe reikalingi įgūdžiai, kalbų mokėjimas ir išsilavinimas.

Nesvarbi informacija: abstrakčios savybės (komunikabilumas, gebėjimas dirbti komandoje, atsakingumas) ir bet kokia informacija, kuri neprideda jokio išskirtinumo prieš kitus kandidatus arba nėra svarbi siekiamai pozicijai.

„Nors tam tikros nerašytos CV struktūros tradicijos yra nusistovėjusios, oficialių rašymo standartų nėra. Į kiekvieną lauką bei jo turinį reikia žiūrėti kritiškai ir užduoti sau tam tikrus klausimus. Ar tikrai būtina nurodyti lytį, kai ji akivaizdi iš vardo? Ar tikrai manote, kad darbdaviui svarbus jūsų tikslus adresas?

Darbo patirtis dauguma atvejų yra pats svarbiausias dalykas gyvenimo aprašymuose – nuo to, kaip ši dalis aprašoma, labai priklauso, kokį įspūdį sudarys kandidatas. Geriausiai darbo patirtį nusako ne tik atliktos užduotys, bet ir konkretūs pasiekti rezultatai“, – vardina T.Toleikis.

Pasirūpinkite, kad jūsų CV būtų lengva skaityti

Kita vertus, reikia įvertinti ar darbdaviui jūsų CV skaityti bus lengva. Patiems sukti galvos dėl formos apskritai neverta. Darbo paieškos portale CVbankas.lt esanti gyvenimo aprašymo forma itin lengvai pildoma ir atspindi esminius kriterijus, kurie svarbūs darbdaviams. Be to, ji yra visiškai laisva – pildomą informaciją galima pasirinkti savo nuožiūra, o galutinis CV suformuojamas aiškus ir lengvai skaitomas.

„Kartais socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidoje aprašomi atvejai, kai darbo ieškantieji pasitelkia itin kūrybingos formos CV. Žinoma, tai gali patraukti dėmesį, tačiau jei kandidatuojate ne į kūrybinę darbo poziciją, darbdaviui išskirtinė forma visiškai nėra svarbi, ir juo labiau negarantuos darbo. Turinys yra daug kartų svarbiau už formą.

Receptas yra paprastas: Tobulas CV yra toks, kuriame aiškiais ir konkrečiais faktais bei pavyzdžiais atsispindi, ar kandidatas atitinka siekiamos darbo pozicijos reikalavimus. Struktūra, forma, išvaizda bei atitikimas “standartui” – jau antraeiliai dalykai“, – reziumavo CVbankas.lt vadovas Tomas Toleikis.