No.1 LITHUANIA'S MOST VISITED JOB SITE

Darbo pokalbis. Ar tikrai visko paklausėte?

Published:
Darbo pokalbis. Ar tikrai visko paklausėte?

Pokalbis dėl darbo dažnam sukelia nemažai streso. Kur žiūrėti? Kaip laikyti rankas? Kaip pasiruošti atsakyti į vienokį ar kitokį klausimą? Patarimų, kaip sužavėti darbdavį, kiekvienas esame girdėję ne kartą. Tačiau įdarbinimo specialistai pažymi, kad darbo pokalbio metu ne tik įmonė renkasi darbuotoją, bet ir kandidatas renkasi būsimą darbo vietą. Todėl bijoti klausimą užduoti patiems – neverta.

Šiandien konkurencinga darbo rinka diktuoja sąlygas ilgesniam įdarbinimo procesui, tad dažniausiai vieno darbo pokalbio neužtenka – darbo ieškančiam žmogui tenka apsilankyti dviejuose ar net trijuose pokalbiuose. Personalo nuomos paslaugas teikiančios „Headex Group“ vykdančioji direktorė Viktorija Šukšterytė pažymi, kad nors už klausimus niekas nebaudžia, vertėtų nuspręsti, kuriuos iš jų užduoti pirmojo susitikimo metu, o kuriuos palikti tolimesniems atrankos etapams. „Ne laiku ir ne vietoje užduotas klausimas gali būti nesėkmingo įsidarbinimo priežastis, net jei esate puikus specialistas“, – sako darbo rinkos ekspertė.

Pirmasis pokalbis: susipažinimas ar apklausa?

Ne veltui sakoma, kad pirmasis įspūdis – lemtingas. Būtent pirmojo pokalbio metu darbdavys (ar personalo atrankos, įdarbinimo agentūros specialistas) įvertina, ar darbuotojas tinkamas konkrečiai darbo vietai. Tačiau, pasak V. Šukšterytės, pirmasis pokalbis dėl darbo lygiai taip pat skirtas suvokti, ar darbovietė yra tinkama jums. „Darbo skelbimą kiekvienas gali interpretuoti savaip, todėl nebijokite pasitikslinti esminių klausimų dėl būsimų pareigų – galbūt jūs darbo aprašymą suprantate visiškai kitaip nei darbdavys.“

Vis dėlto, anot specialistės, kai kuriuos klausimus geriau pasilikti tolimesniems atrankos etapams. „Pirmojo pokalbio tikslas – susipažinti. Darbdaviui – su jumis, o jums – su įmone ir darbo vieta, į kurią pretenduojate. Todėl klausimus apie darbo sutarties punktus palikite vėlesniam laikui – verčiau pasiteiraukite apie darbo specifiką: būsimas pareigas ir atsakomybę, darbo pobūdį ir pagrindines užduotis.“ Nors įmone, kurioje norite įsidarbinti, reikėtų pasidomėti dar prieš pokalbį, galite pasiteirauti, kokia kompanijos filosofija, organizacinė struktūra – taip bus lengviau susidaryti nuomonę apie būsimą darbovietę. Pirmojo pokalbio pabaigoje, jei darbdavys neužsimena, taip pat pasitikslinkite apie tolimesnį atrankos procesą – lengviau pasiruošite būsimiems pokalbiams.

Kada klausti apie atlyginimą?

Jei antrasis pokalbis – paskutinis atrankos etapas, klauskite net smulkmenų. „Paskutinio pokalbio metu galite pasitikslinti dėl darbo užmokesčio, darbo sutarties sąlygų, karjeros galimybių organizacijos viduje, mokymų ar kvalifikacijos kėlimo kursų. Patekote į finalinį atrankos etapą, vadinasi, darbdavys įsivaizduoja jus savo komandoje. Tad pats metas parodyti, kad ir jūs save įsivaizduojate esantį kompanijos dalimi. Konkretūs klausimai apie ateities perspektyvas būtent tai ir parodo“, – teigia V. Šukšterytė.

Tačiau jei atrankos procesą sudaro daugiau turų, antrąjį susitikimą verčiau išnaudokite tiems klausimams, kurių paklausti pamiršote pirmojo pokalbio metu.

Tinkamas klausimas gali padėti

Pasak Viktorijos Šukšterytės, svarbiausia, kad klausimai nebūtų užduodami vien tam, kad nutrauktų tylą. „Kiekvienas užduotas klausimas atspindi jūsų požiūrį į darbą. Tinkamas klausimas gali padėti jums atskleisti savo privalumus, pavyzdžiui, rinkos išmanymą, tam tikrus specialybės niuansus, todėl išnaudokite juos tinkamai“, – pataria „Headex Group“ vykdančioji direktorė.
Reikėtų nepamiršti, kad ne mažiau svarbu nei pats klausimas yra ir tai, kada jis užduodamas. Nepertraukinėkite darbdavio ar agentūros atstovo – į daugelį klausimų greičiausiai bus atsakyta pasakojant apie būsimą darbą. V. Šukšterytė pataria visus pokalbio metu kylančius klausimus pasižymėti. Išgirdus „Ar turite klausimų?“ tereikės peržvelgti sąrašą ir pasitikslinti tik tai, apie ką nebuvo kalbėta.

CVbankas.lt informacija